هفتمین یادواره استاد جلیل ضیاءپور روز جمعه هشتم دیماه، درنگارخانه الهه برگزار شد.


غلامحسين نامي و سيراک ملکنيان در افتتاح نمايشگان نقاشان دهه چهل، از هنر مدرن ايران گفتند و راهي که هنرمندان طي کرده اند.pic


در این مراسم بسیاری از دوستان و شاگردان استاد که هم اکنون ارکان هنر نقاشی ایران محسوب می‌شوند، از جمله غلامحسین نامی، محمود جوادی پور، عباس مشهدی‌زاده، محمد علی بنی اسدی، توکا نیستانی، علیرضا سمیع آذر، کامران عدل ، نیما پتگر، فرهاد فخریان، یحیی دهقانپور، حسن ارژنگ، سعید بهروزی، مهندس حسابی و ... حضور داشتند و یاد پرچمدار مدرنیزم در ایران را گرامی داشتند. دکتر سمیع‌آذر، غلامحسین نامی، استاد مشهدی زاده، در این مراسم سخنانی برای حضار ایراد کردند. مشروح این گزارش را بخوانید:
گالری الهه بار دیگر یکی از شلوغ‌ترین مراسم خود را روز جمعه هشتم دیماه تجربه کرد. این بار نگارخانه الهه پذیرای تمامی هنردوستانی بود که برای هفتمین سال، یاد استاد جلیل ضیاءپور، پدر هنر نقاشی مدرن ایران را گرامی می‌داشتند. در این مراسم ، که به همت خانواده‌ی ایشان برگزار شد، تعدادی از آثار ارزشمند ضیاءپور به نمایش گذاشته شده بود و بر روی یکی از دیوارهای گالری نیز فیلم کوتاهی از زندگی، کار استاد و مصاحبه کوتاهی با وی پخش می شد. یاران و شاگردان ضیاءپور در کنار آثار وی به یادآوری خاطرات خود با استاد پرداخته بودند و همچنین در مورد زندگی و فعالیت‌های این ستاره‌ی هنر ایران صحبت می‌کردند. این مراسم آنقدر دوستانه بود که به نظر نمی‌رسید کسی بخواهد سخنرانی کند. اما وقتی همه دوستان جمع شدند کم کم برگزار کنندگان از آنها خواستند هر کدام از استاد ضیاءپور بگویند و آنان نیز گفتند.

مشهدی زاده : نوبت کهنه فروشان درگذشت مشهدی‌زاده مجسمه ساز پیشکسوت و یکی از یاران ضیاءپور ابتدا با اشاره به اینکه برخی می‌پرسند چرا تعداد آثار استاد کم است گفت: شمارش را باید از برنامه‌های استاد شروع کرد نه از آثارش. تلاش‌هایی که عمدا صرف برطرف کردن سنگلاخ ها، مور ، ملخ ها و ازار اذیت ها شد تا امکان این فراهم شود تا جوان های امروز در این سال ها و در اینده کارهایشان را ارائه کنند. برای چنین کاری صرف هزینه و وقت و تلاش بی پایانی لازم بود که تنها از جلیل ضیاءپور ساخته بود و نه از هیچ کس دیگر یادش گرامی و گرامی تر خواهد بود.

وی که در دنباله صحبت خود این بیت را خواند: نوبت کهنه فروشان در گذشت / نو فروشانیم و این بازار ماست مشهدی زاده ادامه داد: هر کس چه بخواهد و چه نخواهد بی گفت و گو پر بدیهی است که تنها پیشآهنگ اندیشه نوین هنری ایران جلیل ضیاءپور است و این قطعیت پذیرفته شده ترین جایگاه اوست . او در این جایگاه با پیمایش همه راه ها برای شناساندن و فهماندن استیلای فرهنگ و هنر ایران با نوگرایی و نوزیسیتی تلاش و کوشش کرد.
مشهدی زاده با اشاره به تاسیس اولین هنرستان هنرهای زیبا در ایران گفت : یکی از کارهای او اکنون 54 ساله شده و به تاخت می تازد : باغ هنرستان های هنرهای زیبای این مرز و بوم است که اکنون 54 ساله شد و به باغبانی جلیل ضیاءپور در 1331 تاسیس شده بود. مشهدی زاده افزود: در آن سال از مهدی ویشکایی خواسته شده بود که هنرستانی ایجاد کند و او گفت که از عهده من خارج است ولی ضیاءپور قطعا این کار را به انجام خواهد رساند و چنین بود که در سال 31 گشایش این مدرسه را انجام داد و لشکری از هنرمندانی که در ایران و در بیرون از ایران باعث فخر تاریخ معاصر هنر ماست حاصل کار اوست .
مشهدی زاده در آخر پیشنهادی جسورانه داد. وی گفت : من در اینجا رسما ایستاده در نهایت ادب و تواضع در کوچکترین وضعیت خودم اعلام می کنم که شایسته و بایسته و نیکوست که نام موزه هنرهای معاصر ایران به موزه جلیل ضیاءپور برگردانده شود. 30 سال است که این بحث را می کنم. چه کسی اعلا و اولا تر از جلیل ضیاءپور است که تنها موزه معاصر پایتخت ایران به نام او شود. این حق اوست.
غلامحسین نامی: ضیاءپور پرچم دار مدرنیزم در ایران است
دومین سخنران غلامحسین نامی بود وی سخنان خود را چنین آغاز کرد یاد استاد ضیاءپور گرامی باد امشب و همه شب ها. همیشه وقتی به استاد ضیاءپور فکر می کنم به یک جنبه از شخصیت ایشان بیش از جنبه های دیگرش فکر می کنم. یک هنرمند ابعاد مختلفی دارد و ابعاد شخصیت ضیاءپور که پرچمدار هنر معاصر ایران است باید بیشتر شناخته شود.
نامی ادامه داد مهمترین بعد شخصیتی ضیاءپور جنبه تحلیلگری و نقد گونه او است که مهمترین عامل جا افتادن مدرنیزم در جامعه ما شده است. در دهه 20 در آن جامعه بسته این مرد با چه شهامتی یورش برد به تمام سنت های پوسیده و واپس گرا و چگونه با آدم های ان روزگار که جز میناتور و کمال ملک چیزی نمی شناختند و چگونه مقاومت کرد و نتیجه ان مقاومت جا افتادن مدرنیزم در جامعه هنری آن زمان است. این جنبه شخصیت آو مهمترین جنبه های او است حتی بیش از نقاشی هایش.
نامی تاکید کرد: ضیاءپور وقت نقاشی کردن نداشت و بیشتر زحمت و تلاش این بود که این نگاه متفاوت را که فلسفه مدرنیزم به هنر و جهان داشته است جا بیاندازد. استاد ضیاءپور زمانی که نهضت خروس جنگی را در سال ها 27 و 28 شروع کردند و تلاشی که در ان جامعه سنت زده و واپسگرا با نهایت توان و ذهنیت بسیار قوی فلسفه مدرنیزم را در آن جامعه جا انداختند. باید ببینیم اثرگذاری هنرمند در هر جامعه چقدر بوده است.
نامی ادامه داد: من همیشه مخصوصا در این دوران این صحبت را اعلام کردم که در طول 70 سال تاریخ هنر نقاشی مدرن ما که از تلاش های ضیاءپور شروع کرده تا امروز رویکردی انتقادی نداشته ایم. در صورتی که تلاش ضیاءپور در آن دوران با آن شور و هیجان باعث شده که در ان جامعه مساله نوگرایی و نوطلبی و هنر مدرن جای خود را باز کند. و اهمیت تلاش ضیاءپور در همین نقطه است. تلاش او و مبارزه بسیار همه گیر او بود که با سنت گرایی و واپسگرایی در هنر شروع کرد و امروز نسل جوان نتیجه آن را می بیند . نسل جوان باید بداند در چه زمانی و با چه تلاش هایی هنر امروز بدست آمده است. استاد ضیاءپور پرچمدار جنیش هنر مدرن ایران است.
نامی در خاتمه گفت: انتقادی که امروز باید در مورد هنر مدرن مطرح کنم که آن است که تلاش و توان که ضیاءپور داشت الان نداریم. ما امروز باید منتظر یک ضیاءپور دیگر باشیم که متاسفانه دیگر قطع شده است. مساله یک جریان قوی برای نقد و بررسی جریان هنر نداریم. باید نسل جوان کوشش کند که چنین جریانی راه بیاندازد و رویکردی انتقادی به این روند در ایران داشته باشیم. در ادامه مراسم دکتر سمیع آذر نیز سخنانی در مورد جایگاه ضیاءپور در تاریخ هنر مدرن ایراد کرد و خواست که جایگاه وی بیش از پیش گرامی دانسته شود.

Design by K. Nami | 2010